Trawy ozdobne coraz bardziej stają się niezbędną częścią niemal każdego ogrodu. Trawy są bardzo zróżnicowane, część z nich jest strzelista i wysoka, część jest strzępiasta a jeszcze inne tworzą kłębiaste czupryny.

Wyglądają one bardzo pięknie w naszym ogrodzie tworząc bajeczne kompozycje, ale równie pięknie mogą rosnąć i zdobić nasz ogród jako solitery. Trawy ozdobne są mało wymagającymi roślinami, są również niekłopotliwe jeśli chodzi o samą ich pielęgnację.

Wybierając jakiekolwiek trawy do naszego ogrodu musimy wiedzieć jak dana trawa się rozrasta, czy jest gatunkiem ekspansywnym który może nam wyniszczyć inne rośliny czy może być jedynie towarzystwem dla innych roślin czy też stanowić odrębny element. Musimy więc zwrócić uwagę na wielkość do jakiej dorasta dana trawa oraz jej pokrój. Niektóre z gatunków traw mają piękne ozdobne kwiatostany jak na przykład: Trawa pampasowa czy Rozplenica japońska.

Odmian traw jest bardzo dużo, dzięki temu każdy może wybrać sobie coś odpowiedniego dla siebie.

Miskanty

Rodzaj tych traw obejmuje 20 gatunków, a największą popularnością cieszą się:

 • Miskant chiński,
 • Miskant olbrzymi,
 • Miskant cukrowy,
 • Miskant czyśćcowaty.

Miskanty wywodzą z rejonów Dalekiego Wschodu, rosną one tam w dzikim stanie.

Miskant chiński

Jest najbardziej lubianym i znanym gatunkiem który jest uprawiany w naszych ogrodach. Jest wyjątkowo dekoracyjny i dorasta aż do 2-3 metrów. W obrębie samego tego gatunku możemy spotkać odmiany o bardzo różnym pokroju i okresie kwitnienia.

Wymagania glebowe: gleby wilgotne i żyzne

Stanowisko: słoneczne.


Odmiany Miskantów chińskich z którymi możemy się spotkać:

 • „Gracillimus” – liście ma zielone i  wąskie, lekko przewieszają się;
 • „Graziella” – liście ma szerokie i zielone; ze wszystkich odmian kwitnie najwcześniej;
 • „Grosse Fontäne” liście ma zielone, wąskie które luźno zwisają, dorasta do 1,5 m i tworzy kępy;
 • „Purpurascens” liście ma zielone a na jesień zmieniają się na rudy kolor, dorasta do 1,5 m;
 • „Silberfeder” ma zielone wąskie liście z białym głównym nerwem, kwitnie srebrnymi, puszystymi wiechami, dorasta do 1,5 m;
 • „Variegatus” ma wąskie paski wzdłuż liści, czasem wymaga podpór;
 • „Zebrinus” liście ma zielone w poprzeczne, żółte paski.

Miskant olbrzymi

Pokrój ma fontannowy, szerokie liście i dorasta do 2-4 m wysokości. Ze względu właśnie na ten pokrój oraz wielkość wygląda oryginalnie a takze egzotycznie. Idealnie nadaje się na soliter. Może być także tłem dla innych roślin.

Miskant cukrowy

ma srebrne, puchaty kwiatostany. Dorasta do wysokości ok. 1,5m i rozrasta się na boki za  pomocą podziemnych rozłogów, zajmuje duży obszar ogrodu. Liście mają brązowe żebrowanie, na jesień zmienia się na żółtobrązowy kolor.

Turzyce

Są to byliny zimozielone o dość ozdobnym ulistnieniu. Kępy tworzą zwarte. Liście są zielone, wąskie i równe bądź lancetowate. Niektóre turzyce dorastają do 1m. Łatwe w uprawie i mało wymagające.

Istnieje 1757 gatunków turzyc. Spotkać je można głównie w strefie umiarkowanej, stamtąd się wywodzą. W Polsce możemy spotkać ok. 100 gatunków. Najbardziej znanym gatunkiem jest Carex hirta.

Turzyce mogą być niskie lub wysokie (nawet do 1,2 m). Mogą mieć bardzo odmienny pokrój, a nawet różne wymagania pod względem wyboru stanowiska. Wśród turzyc możemy spotkać także odmiany zimozielone lub takie które dobrze odnajdują się w cienistych miejscach.

Wymagania glebowe:  gleba wilgotna

Stanowisko:  zależne od odmiany

Zastosowanie:  na brzegi oczek wodnych, stawów czy sadzawek.

Kostrzewy

Kostrzewy występują w umiarkowanej strefie na całym świecie. W strefie międzyzwrotnikowej możemy je spotkać na terenach górzystych. Jeśli chodzi o gatunek kostrzew to można spotkać ich około 450.

Największym powodzeniem cieszy się Kostrzewa sinaJest to trawa niewysoka, kępiasta. Barwa tej trawy to srebrzysto-popielaty. Ładnie wygląda z innymi roślinami ozdobnymi.

Ciekawą jest także Kostrzewa Gautiera. Trawa ta tworzy piękne poduszki o mocno intensywnym zielonym kolorze.

Kostrzewa ametystowa – jest podobna do Kostrzewy Sinej. Ma stalowoniebieski kolor. W naturalnym stanie kostrzewa ametystowa jest pod ochroną.

Kostrzewa „Elijah Blue” – ma kolor niebieski.

Kostrzewa „Golden Toupee” – ma intensywnie żółty kolor.

Kostrzewy nie są zbyt wymagające i nie potrzebują szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Wymagania glebowe:  dowolna gleba, przepuszczalna, lekka i sucha

Stanowisko:  głównie stanowiska słoneczne, tylko Kostrzewa Miotlasta preferuje cieniste miejsca.

Kwitnienie:   od maja do lipca.