Wiosenny ogród


Trudno wyobrazić sobie nasze ogrody, balkony, tarasy … bez kwiatów cebulowych. Zwłaszcza teraz, kiedy brakuje nam śniegu, a nasze otoczenie jest takie szare. Ale powoli w naszych ogrodach zaczynają się pojawiać pierwsze zwiastuny wiosny.

Kiedy tak naprawdę należy sadzić cebulki?

Cebulki kwiatowe należy sadzić w ziemi w dwóch terminach: na jesień oraz na wiosnę. My zatrzymamy się na cebulkach, które należy sadzić na wiosnę.

Cebulki kwiatów można sadzić już od marca. Sadzimy te cebulki, które nie mogą absolutnie zimować w gruncie, bo niestety mróz by je zniszczył. Dlatego zanim nastanie zima, należy cebulki delikatnie wykopać – żeby ich nie uszkodzić, a następnie osuszyć i wynieść do chłodnego i ciemnego pomieszczenia, np. piwnicy.

Cebulki kwiatowe sadzone wiosną

Cebule kwiatowe które wsadzimy na wiosnę, zakwitną latem. Możemy sadzić je w ogrodach, ale również tworzyć piękne kompozycje w skrzynkach, donicach.

Na rabaty wybieramy miejsce o wilgotnym podłożu, słonecznym i ciepłym.

Ziemię przed wsadzeniem należy spulchnić, odchwaścić i nawieść odpowiednią ilością kompostu. Dzięki tym zabiegom rośliny podziękują nam swoim wyglądem i zapachem.

Osłonki bądź też inna nazwa koszyczki, możemy zastosować do sadzania cebul  kwiatowych w gruncie. Dzięki nim możemy w dużym stopniu ułatwić sobie tworzenie kreatywnych kompozycji. Osłonki mają dodatkowe jeszcze zastosowanie, chronią przed szkodnikami ogrodowymi: myszami, kretami i nornicami.

Na zimę wyciągamy osłonki z ziemi, oczyszczamy cebulki kwiatowe, suszymy i wkładamy cebulki do pustej osłonki, a następnie zostawiamy na zimę.

Osłonki na cebulki kwiatowe

Głębokość sadzenia cebul kwiatowych

Pewnie często zastanawiacie się, na jaką głębokość należy sadzić, żeby rośliny przyniosły niesamowity efekt?

Odpowiedź na to pytanie jest następująca: głębokość sadzenia cebul kwiatowych, które sadzimy wiosną, zależy od wielkości cebuli, bulwy bądź też kłącza.

Termin sadzenia – zależy od gatunku (zazwyczaj do gruntu sadzimy pod koniec marca, przez kwiecień i w maju).

popupImage

Cebule sadzone na wiosnę:

1. Amarylis - Zwartnica

Cebula ta ma charakterystyczne sztywne liście, są dość długie w kolorze ciemnozielonym. Łodyda jest wysoka a latem wyrastają na niej kwiaty w różnych kolorach. Kwiaty są bardzo duże. Kwiat ten może być hodowany przez cały rok, przez zimę w domu, liście nie usychają. Amarylis może być ozdobą każdego domu, mieszkania, balkonu, tarasu i ogrodu.

 • Kwitnie 4-8 tygodni po wsadzeniu.
 • Cebulki wsadzamy  od I do IV a wykopujemy w VII.
 • Roślina może osiągnąć 50-60 cm.
Amarylis - kiedy sadzić Zwartnica - kiedy sadzić Zwartnica - Amarylis - kiedy sadzić Ile kwitnie Amarylis Amarylisy czas kwitnięcia

2. Begonia

W Polsce begonia znana jest jeszcze pod nazwą "ukośnicy". Rośliny te są bardzo zróżnicowane, piękno ich, to wynik dekoracyjnych liści i kwiatów. 

Kwitnie od czerwca do jesieni.

Bulwy sadzi się w maju do ziemi a wykopuje na koniec września. Preferowana gleba - próchnicza, wilgotna i przepuszczalna. Bulwy można także sadzić w doniczkach i wtedy można to zrobić już w marcu a do gruntu przesadzamy po wiosennych przymrozkach.

Możemy sadzić begonie do gruntu, w skrzynki balkonowe, misy, doniczki. Kiedy wsadzimy je do wiszącej doniczki, to musimy pamiętać żeby chronić przed wiatrem zwisające pędy, bo z racji tego że są kruche to łatwo się łamią.

Roślina może osiągnąć 25-40 cm.

Begonia bulwiasta kiedy sadzić Ukośnica kiedy sadzić Begonia rozmiary

3. Dalia

TO PIĘKNY PEŁNY KWIAT. Kwiat ten zaliczany jest do bylin ze względu na wytwarzające zgrubiałe bulwiaste korzenie i rozgałęzione łodygi. Kwiaty są duże, pełne, półpełne, pojedyncze. Rosną pojedynczo na długich szypułkach. Kwiat ten lubi ciepło. Kłącza należy wykopać po pierwszych  przymrozkach na jesień, wsadzać na wiosnę, kiedy już nie ma przymrozków. Na początku kiedy dalia dopiero rośnie, glebę należy często pielić, systematycznie podlewać i zasilać kilkakrotnie nawozami.

kiedy sadzić dalię Dalia - kiedy sadzić Jak pielęgnować Dalię Dalia - jak dbać

4. Frezja

Frezja uprawiana jest na kwiat cięty. W ogrodzie niestety rośnie słabiej. Pochodzi z Afryki Południowej. Osiąga wysokość 40-50 cm. Kwiaty u frezji są dzwonkowate, pojedyncze lub pełne, mocno pachną i mają bardzo intensywne kolory. Kwitnie latem: lipiec-sierpień.

Bulwy pokryte są jakby łuskami. 

Uprawiana w miejscu słonecznym lub lekko ocienionym.

Wymagania glebowe: gleba żyzna, przepuszczalna, wapienna.

Sadzimy bulwy w ogrodzie od września do października. Lepiej jednak sadzić je w kwietniu lub na początku maja. na zimę okrywamy je żeby nie przemarzły cebule. 

Bulwy Frezji - sadzenie wiosną Frezja - piękny kwiat Kiedy kwitnie frezja Frezja - kiedy sadzić

5. Irys

Kwiat ten bardzo mało wymagający. W miejscu słonecznym kwitnie pięknie i obficie, w miejscu zacienionym kwitnie dłużej. Powstał jako wynik połączenia różnych gatunków. Irysy występują w wielu kolorach, najczęściej dwubarwnych oraz różnych niespotykanych kształtach. Odczyn gleby obojętny, raczej suchy. Co kilka lat dobrze jest przesadzić roślinę w nowe miejsce. Wtedy w następnym roku "podziękuje nam" kwitnąc jeszcze bardziej. Przesadzać najlepiej po jej kwitnieniu lub wczesną wiosną. Sadzi się poziomo, co 30-50cm.

Kwitnie od czerwca do lipca.

Wysokość rośliny: zróżnicowana od 20 do 130 cm

Roślina ta zimuje.

irys kiedy sadzić kiedy sadzić irys Irys jak wygląda

6. Kalia vel Calla, kalla

Kalla sprzedawana w kwiaciarniach przez cały rok. Część podziemną tworzą grube kłącza, natomiast z naziemnej wyrastają liście i kwiaty. Kwiatostan tworzy kolba otoczona barwną, dużą pochwą. Kwitnienie roślina ta rozpoczyna 6-8 tygodni po posadzeniu i kwitnie 2 miesiące. Bulwy przykrywa się cienką warstwą ziemi. Obficie należy podlewać o do sierpnia nawozić. Łatwo niestety podlegają wirusom i chorobom. Liście żółte i zniekształcone należy jak najszybciej usunąć. Na koniec września wykopuje się bulwę. Występuje w Afryce Środkowej i Południowej.

 • Wymagania glebowe: gleba lekka, próchniczna, wilgotna
 • Stanowisko: niezbyt silnie nasłonecznione ale ciepłe, osłonięte od wiatru
 • Termin sadzenia: kwiecień
 • Okres kwitnienia: lipiec
 • Wysokość rośliny: od 60 do 80 cm
Kalla kiedy sadzić popupImage Kalia kiedy sadzić

7. Lilia

Lilie są jednymi z najbardziej pięknych i dostojnych roślin cebulowych w naszych ogrodach. Wyróżniamy ogromną ilość odmian tego kwiatu. Różnią się między sobą kształtem, barwą a nawet budową kwiatostanu i samego kwiatu. Cieszą one się one wielką popularnością.

Jak wyglądają lilie Lilie - jak sadzić Kiedy sadzić lilie

8. Mieczyk, gladiolus

Mieczyk to najczęściej uprawiana roślina cebulowa.

Mieczyk lubi miejsca słoneczne oraz umiarkowaną wilgotność. Nawozić należy do momentu kiedy roślina zacznie swoje kwitnienie.

Okres kwitnienia przypada od lipca do września i może osiągnąć od 1m do 1,5m.

Sadzenie: kwiecień/maj

Jak sadzić Mieczyk Gladiolus kiedy sadzić Mieczyk kiedy sadzić

9. Paciorecznik vel Canna

Paciorecznik jest piękną i bardzo okazałą rośliną o dużych i barwnych liściach (czerwonawe, brązowe i zielone) i okazałych kwiatach. Roślina osiąga wysokość od 50 do 150 cm. Tworzy mięsiste i grube kłącze. Liście są dość duże i mają kształt jajowato-lancetowaty w kolorze zielonym bądź czerwonawo-brunatnym. Kwiaty mają o różnym kształcie, kolorze i wielkości.  

 • Wymagania glebowe: gleba żyzna, dobrze uprawiona
 • Stanowisko: słoneczne
 • Sadzenie: kłącza sadzi się w ostępach 40 cm, poziomo i płytko okrywa się ziemią; sadzi się w maj/czerwiec 
 • Zastosowanie: kwietniki, rabaty, tarasy doniczki
 • Kwitnienie: od lipca do września
 • Wykopywanie: październik
Kiedy sadzić paciorecznik Kiedy sadzić Canna Jak sadzić Canna Canna kiedy sadzić Paciorecznik - kiedy sadzić

10. Piwonia vel Peonia

Piwonia uprawiana jest w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych, osiągając wysokość 80-100 cm. Pięknie wygląda na rabatach pojedynczo ale równie pięknie wygląda sadzona w grupach. Kwitnie latem: od maja do lipca. W czasie suszy kiedy kwitnie piwonia nie musimy jej podlewać , bo piwonia bardzo dobrze znosi suszę. Natomiast przed kwitnieniem MUSIMY bardzo mocno podlewać.

Wymagania glebowe: gleba żyzna, próchniczna, gliniasta, lekko kwaśna.

Sadzimy bulwy w ogrodzie na koniec sierpnia lub początkiem września, zimuje w ogrodzie. Na zimę okrywamy je żeby nie przemarzły cebule. Sadzimy w odstępach 60-80 cm.

pronis jak sadzić Jak wygląda piwonia Kiedy sadzićpiwonię

11. Eukomis vel lilia grzywiasta

Eukomis osiąga wysokość 30-50 cm, wyglądem przypomina carską koronę -  kilka długich liści i zakończony pęd, dużym pióropuszem krótkich liści. Dlatego Eukomis nazywany jest również lilią grzywiastą.

Kwiaty Eukomisa zebrane są w piękne grona, ale ze względu na zielonkawy kolor nie odróżniają się wyraźnie od liści.

Kwitnienie: od końca czerwca do sierpnia.

Eukomis dobrze rośnie w miejscach ciepłych, słonecznych, lub tylko lekko ocienionych.

Wymagania glebowe: próchniczna, dostatecznie wilgotna.

Cebule eukomisa są wieloletnie i osiągają obwód nawet 20 cm. Sadzi się je na wiosnę, na koniec kwietnia a nawet w maju, co 30 cm, na głębokość co najmniej 12 cm.

Rozmnażanie: to oddzielanie cebul przybyszowych po jesiennym wykopaniu.

Jak wygląda eukomis Eukomis kiedy sadzić Jak sadzić lilię grzywiastą Lilia grzywiasta - kiedy sadzić

12. Pustynnik

Roślina ta pochodzi z Azji. Nazywany jest również potocznie liliami stepowymi bądź igłami Kleopatry. Cebule są dość okazałe, osiągają wysokość od 50 cm do 2–3 m. Kwiatostan jest groniasty i wydłużony. Pokrój tego kwiatostanu jest podobny do pluskwicy bądź świecznicy. Uprawiany jest w miejscach słonecznych. Pięknie wygląda na rabatach ale sadzony w grupach. Kwitnie latem: czerwiec. W czasie suszy należy roślinę podlewać.

Wymagania glebowe: gleba żyzna, przepuszczalna.

Sadzimy bulwy w ogrodzie we wrześniu lub kwietniu, zimuje w ogrodzie. Na zimę okrywamy je żeby nie przemarzły cebule. 

Kiedy sadzić cebulki Pustynnika Jak duży jest Pustynnik Pustynnik - kiedy sadzić

POMOŻEMY CI WYKREOWAĆ TWÓJ WYMARZONY OGRÓD!!!