To rośliny do ogrodu, który dzięki nim będzie wyglądał najpiękniej. Naturalnym domem hortensji jest Ameryka Południowa i Północna oraz Azja. Uprawa hortensji jest bardzo prosta. Musimy zastosować kilka zasad dzięki którym hortensje odwdzięczą się bujnym i obfitym kwitnieniem. Zanim jednak przejdziemy do tego jak należy uprawiać hortensje, to zatrzymajmy się nad podziałem.

Hortensje dzielimy na:

  • ogrodowe
  • krzewiaste
  • bukietowe
  • pnące
  • dębolistne

 

Hortensja ogrodowa

Osiąga ona wysokość około 1,5m. Jej kwiaty są zebrane w podbaldachy i składają się z dwóch rodzajów kwiatów. Wewnątrz dużego kwiatu znajdują się małe kwiaty płodne, które zawierają słupek i pręcik. Kwiaty zewnętrzne są kwiatami płonnymi i nadają one hortensji uroku i niepowtarzalnego wyglądu. Z reguły kwiaty te są kuliste i dużych rozmiarów. Hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych. Kwiaty mają różne kolory i można tymi kolorami sterować. I tak, jeśli chcemy żeby nasza hortensja miała kwiaty w kolorze czerwonym, wówczas odczyn gleby powinien być bardziej zasadowy, a jeśli chcemy kwiaty były w kolorze niebieskim, wówczas gleba powinna być z odczynem kwaśnym.

Hortensja ogrodowa jest umiarkowanie odporna na mróz.

Wymagania glebowe: gleba żyzna, bogata w składniki odżywcze. Duża wilgotność i miejsce średnio nasłonecznione.

Cięcie hortensji

Pozbywamy się TYLKO tych pędów, które są dość słabe, bądź martwe lub uszkodzone. Należy też obcinać przekwitnięte kwiatostany.

Polecanymi odmianami hortensji ogrodowej są:  Pink Beauty o różowych kwiatach, Hot Red o czerwonych i Early Blue niebieskich kwiatach.

Hortensje ogrodowe Kwiaty odporne na mróz Hortensja ogrodowa Pink Beauty

Hortensja bukietowa

Jest to krzew liściasty który dorasta do 3 m wysokości. Pędy tej odmiany są wzniesione do góry, dzięki temu mogą być one prowadzone w formie małego drzewka. Kwiatostany mają kształt stożka. W zależności od odmiany mogą one zmieniać barwę w miarę jak przekwitają. Kwiaty są zebrane w wiech o wielkości 30cm. Odmiana tej hortensji kwitnie na pędach tegorocznych. Jest bardzo odporna na mróz i to zaleta tej hortensji.

Cięcie hortensji: wczesną wiosną, usuwamy pędy stare, bądź martwe lub uszkodzone.

Polecanymi odmianami są: hortensja bukietowa Phantom - kwiaty ma wielkie białe, Hortensja bukietowa Tardiva- kwiaty ma luźne, białe wiechy, Hortensja bukietowa Pinky Winky – kwiaty zmieniają kolor, Hortensja bukietowa Limelight -  kwiaty ma zielone, Hortensja bukietowa Grandiflora – kwiaty są olbrzymie.

Hortensja bukietowa kwiaty giganty Hortensja bukietowa Hortensja bukietowa różowa Hortensja bukietowa limonkowa Hortensja bukietowa waniliowa

Hortensja krzewiasta

Ten liściasty krzew dorasta do około 1,5 m wysokości i osiąga jeszcze większą szerokość. Odmiana ta, charakteryzuje się ogromnymi kwiatami o średnicy nawet 25 cm. Kwiaty są wyjątkowo dekoracyjne i nawet po przekwitnieniu mogą zdobić ogród aż do samej jesieni. Krzew ten wyróżnia się wytrzymałością na mróz.

Najczęściej spotykaną hortensją krzewiastą jest odmiana Annabelle.

Cięcie hortensji: wykonujemy wiosną. Skracamy pędy które są uszkodzone, martwe i słabe o 1/3 długości.

Hortensja krzewiasta 

Hortensja dębolistna 

Hortensja ta charakteryzuje się ciekawymi liśćmi. Ich kształt przypomina liście dębu, ale są dużo większe. Na jesień liście te zmieniają kolor na intensywnie czerwony. Może ona dorosnąć do około 1,5m wysokości. Kwiaty mają kolor biały lub czerwony w zależności od odmiany i osiągają nawet 30cm.

Cięcie:  usuwamy tylko martwe i słabe pędy. Po przekwitnieniu należy przyciąć kwiaty.

Hortensja pnąca

Jest to bardzo ciekawe pnącze które nie wymaga cięcia. Nie potrzebuje także żadnych podpór. Ta hortensja potrafi sama się piąć i wić po otaczającej ją przestrzeni. Kwiaty hortensji pnących są mniejsze od pozostałych hortensji. Wygląda jednak równie pięknie jak inne hortensje.

 Cięcie:  nie wymaga

Hortensja pnąca

Wymagania

Hortensje wymagają stanowiska osłoniętego od wiatru i półcienistego. Gleba powinna być żyzna i bardzo dobrze przepuszczalna. Bardzo lubi wodę, musimy więc pamiętać o podlewaniu tej przepięknej rośliny. Żeby kwiaty i liście były naprawdę urzekające, hortensje potrzebują mnóstwo wody.

Ciekawostki

Hortensja jest bardzo toksyczna dla ludzi.

Sadzenie hortensji

Sadzonki hortensji uprawiane w doniczce, można spokojnie sadzić w ogrodzie przez cały sezon, nawet w listopadzie. I nie jest ważne czy będzie to sadzenie hortensji pnącej, ogrodowej czy bukietowej. Termin sadzenia dla tych pięknych roślin jest taki sam.

Miejsce dla hortensji powinno być słoneczne bądź półcieniste. Gleba najlepiej jak będzie dość przepuszczalna, zasobna w składniki pokarmowe. Ponadto powinna być dość wilgotna. I co ważne — gleba dla hortensji musi być o pH 5,5-6,0 czyli lekko kwaśna. Hortensje o jasnym kolorze kwiatów pod wpływem kwasowości gleby zmieniają swój kolor na niebieski. Natomiast odmiany sadzone w zasadowej glebie będą miały kolor lekko czerwonawy.

Samo sadzenie nie jest trudne i nie wymaga specjalnych działań. Gleba musi być spulchniona, wilgotna i odchwaszczona. Dołek do wsadzenia hortensji musi być dwukrotnie większy od bryły korzeniowej.

Jeśli sadzimy kilka lub kilkanaście sztuk, to należy zachować odstęp około 1 m między nimi. Wcześniej musimy pamiętać o podlaniu hortensji, a następnie należy wyjąć ją z doniczki i wsadzić do wykopanego uprzednio dołka. Następnie należy wokół nowo wsadzonej rośliny uformować wgłębienie w którym będzie zatrzymywała się woda po podlaniu. Rozkładamy korę sosnową wokół hortensji.