Byliny to wieloletnie rośliny, które cechują się podziemnymi zimującymi organami, takimi jak: cebule, kłącza i bulwy oraz posiadają piękne przyziemne pąki. Najczęściej obsadzamy nimi rabaty. Można sadzić je w różnych kompozycjach, często przy krzewach oraz drzewach. Jeśli właściwie posadzimy te rośliny, to odwdzięczą się nam one pięknymi, wieloletnimi i ukwieconymi rabatami, swoim wyglądem a także zapachem będą nas ekscytować w każdym czasie i o każdej porze roku. Byliny wieloletnie mogą rosnąć w jednym miejscu do dziesięciu lat. I nawet nie musimy ich dzielić.

Wieloletnie byliny uniwersalne

Większość bylin nie ma specjalnych wymagań co do gleby jak i stanowiska, świetnie przystosowują się do warunków do otoczenia. Znaczy to, że mogą rosnąć na suchej jak i słonecznej rabacie, a także dobrze sobie poradzą w zacienionym i wilgotnym miejscu. Do bylin które „dobrze” się przystosowują możemy zaliczyć: liliowce i bodziszki.

Wieloletnie byliny na stanowiska słoneczne

Większość bylin czuje się idealnie na miejscach nasłonecznionych, jasnych, ciepłych. Byliny te wymagają podłoża dość luźnego. Jeśli mamy glebę jałową, to musimy to zmienić. I tak, glebę piaszczystą przekopujemy kompostem i dodajemy glinę, glebę zwięzłą i ilastą przekopujemy dodając gruby piasek bądź drobniutki żwir. Do bylin słonecznych zaliczamy: jeżówki, astry, płomyki, ostróżki, rudbekie i dzielżany.

Wieloletnie byliny na stanowiska zacienione

Miejsca naszych rabat musimy podzielić na takie, gdzie cień występuje tylko przez połowę dnia i takie gdzie cień jest nieustannie, bo słońce przez cały dzień tam nie dociera. Najbardziej ciemne i nienasłonecznione są miejsca pod koronami drzew bądź krzewów.

Jeśli chodzi o wymagania glebowe, to na półcienistych oraz zacienionych rabatach gleba powinna być lekko wilgotna, żyzna. W takim miejscu możemy spokojnie sadzić: parzydła leśne, zawilce japońskie, funkie, serduszka, rodgersje. W miejscu całkowicie zacienionym doskonale czują się konwalie majowe, wietlice, tiarelle.

Wieloletnie byliny na stanowiska ciepłe i suche

Na miejsca słoneczne, o glebie piaszczystej i przepuszczalnej należy wybierać i sadzić rośliny silne, którym nie zaszkodzi upał.

Na takich stanowiskach możemy spokojnie sadzić: czerwone krwawniki i kosaćce bródkowe. Jeśli mamy ochotę posadzić niższe byliny, to zalecamy spokojnie: kocimiętkę, lawendę, szałwie omszone. Lecz jeśli takiego miejsca mamy bardzo dużo, to godne polecenia są rośliny okrywowe i obwódkowe. Zaliczmy do nich: płomyki, rojniki, goździki sine i dzwonki dalmatyńskie.

Wieloletnie byliny na stanowiska podmokłe

Na stanowiska z glebą gliniastą, ciężką i wilgotną możemy spokojnie sadzić: kosaćce japońskie, języczki i krwawnice. Spokojnie można sadzić na takich miejscach: tawułki Arendsa, miskant chiński Zebrinus, tojeść kropkowana i rozesłana, przywrotnik ostroklapowy.

Byliny – jak najlepiej sadzić

Byliny najlepiej prezentują się, jeśli sadzimy je w grupach, czy to jednej odmiany, jednego koloru, bądź kilku. Postarajmy się też wybrać rośliny, żeby kwitły w tym samym czasie w grupach w różnych częściach naszego ogrodu. Trzeba się więc zastanowić, którą część ogrodu chcemy wyeksponować w konkretnej porze roku.

Pielęgnacja bylin

Zajmując się bylinami musimy pamiętać o regularnym pieleniu bylin. Zapobiegniemy wtedy osłabieniu rośliny w wyniku zagłuszenia przez chwasty. Nie bez znaczenia jest też nawadnianie roślin, które mają takie potrzeby. Nawozy stosujemy zrównoważone. Musimy też usuwać przekwitnięte kwiatostany oraz suche lub uszkodzone pędy. A na jesień zagrabione liście możemy wysypać na rabaty, to zabezpieczy korzenie rośliny przed przymrozkami.