• Kategorie
  • Szukaj
  • Wierzby

Drzewa z długimi gałęziami zwisającymi aż do ziemi to charakterystyczny element polskiego krajobrazu, w szczególności w pobliżu zbiorników wodnych. Nic w tym dziwnego, ponieważ wierzba jest nie tylko urodziwa, ale i pożyteczna dla ludzi i środowiska. Można uzyskać z niej materiał do wyplatania koszyków, a w przemyśle zielarskim jej korę wykorzystuje się do pozyskania kwasu salicylowego, który działa przeciwgorączkowo. Doskonale radzi sobie również z pochłanianiem zanieczyszczeń z powietrza. Jeśli jednak nie mają Państwo wystarczająco dużo miejsca, by posadzić rozłożyste drzewo, warto rozważyć odmianę ozdobną, np. smoczą wierzbę. To niezwykle dekoracyjna roślina, która pasuje do mniejszych ogrodów i bez problemu można kontrolować jej wielkość oraz kształt poprzez regularne przycinanie. Ma charakterystyczne, spłaszczone, wstęgowate pędy w kolorze czerwonym, co, szczególnie w okresie kwitnienia, czyni ją absolutnie wyjątkową. Istnieje także wiele innych odmian dekoracyjnych, np. szczepionych na pniu czy płożących, więc dobranie odpowiedniego gatunku jest jedynie kwestią Państwa gustu, ponieważ te drzewa dobrze odnajdują się niemal w każdych warunkach. Wierzby są bardzo silne i odporne nawet na silne mrozy.

Wierzby smocze, na pniu, babilońskie – jakie mają wymagania?

Właściwie każdy rodzaj tych imponujących roślin, niezależnie od tego, czy są to typowo ozdobne, czy pełnoprawne drzewa, nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli są Państwo zupełnymi amatorami i obawiają się, że spektakularnie wyglądające odmiany, jak np. wierzba smocza są trudne w pielęgnacji, to czeka Państwa miłe zaskoczenie. Jedyne, o czym należy pamiętać to regularne podlewanie, zwłaszcza w czasie suszy. Wszystkie drzewka świetnie znoszą przycinanie, więc nie trzeba posiadać szczególnych umiejętności bądź specjalistycznej wiedzy, żeby zrobić to prawidłowo. Gdy mowa o podcinaniu służącym wyłącznie względom estetycznym, najlepiej jest wykonywać ten zabieg co drugi rok. Pod koniec zimy należy ściąć połowę pędów tuż przy samej ziemi. Wierzby preferują raczej półcień, ale w pełnym słońcu również poradzą sobie doskonale pod warunkiem zachowania odpowiedniej wilgotności gleby. Silne mrozy nie są dla nich żadnym problemem, również gatunki typowo dekoracyjne świetnie radzą sobie z niesprzyjającymi zimowymi warunkami.

Jaką odmianę wierzbywybrać – płożącą, szczepioną, smoczą?

Wybierając drzewko do ogrodu, warto skupić się na odmianach krzewiastych. Chyba że dysponują Państwo naprawdę ogromnym terenem, gdzie warto posadzić wierzbę płaczącą, by za kilkanaście lat tworzyła miejsce sprzyjające wypoczynkowi. Jeśli natomiast ma występować w małym ogrodzie jedynie w charakterze dekoracyjnym, wówczas w tej roli doskonale sprawdzą się rodzaje typowo ozdobne. Wierzby szczepione na pniu będą idealnym uzupełnieniem rabaty lub posadzone wzdłuż ścieżki utworzą efektowny szpaler. Odmiany płożące świetnie sprawdzą się w okolicach oczka wodnego. Jeśli natomiast szukają Państwo czegoś naprawdę wyjątkowego i niespotykanego, babilońska lub smocza wierzba będą najlepszym wyborem. To drzewka ciekawe w swojej formie oraz wyróżniające się nietypowym kolorem pędów lub kształtem liści. Będą się fantastycznie prezentować w minimalistycznym ogrodzie zaprojektowanym w stylu nowoczesnym i staną się nieoczywistym oraz przyciągającym uwagę elementem jego kompozycji. Warto wiedzieć, że kwiaty wierzb, czyli bazie, są miododajne, co skutkuje tym, że zwabiają do siebie wiele owadów.