• Kategorie
  • Szukaj
  • Śliwy

Drzewa owocowe cieszą się dużą popularnością wśród działkowiczów. Każdy z nich ma na swoim terenie co najmniej kilka różnych rodzajów, a jednym z nich jest zazwyczaj śliwa. Sprawdzają się również świetnie w przydomowych ogrodach, ponieważ osiągają stosunkowo niewielkie rozmiary, a wybór odpowiedniej odmiany daję gwarancję corocznych obfitych plonów. Oferujemy wiele różnorodnych rodzajów śliwek i tylko od Państwa preferencji smakowych zależy decyzja, którą z nich chcieliby Państwo posadzić na swoim terenie. Większość odmian owocuje bardzo długo, zbiorem można cieszyć się w zasadzie do połowy jesieni. Decydując się na plenne odmiany, które reprezentuje np. śliwa haganta, uzyskają Państwo wystarczająco dużo owoców, by przetworzyć je na pyszne powidła, które w środku zimy pozwolą wrócić do wspomnień o cudownym, słonecznym lecie. Drzewka śliwkowe są w większości przypadków odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, jednak dość wrażliwe na szkodniki i grzyby, które mogą je potencjalnie zaatakować i wpłynąć na jakość plonów.

Odmiany śliwpresenta, hagantai inne

Być może nie zdają sobie Państwo sprawy z tego, jak wiele odmian można posadzić na swojej działce lub w ogrodzie. Śliwa presenta jest znakomitą przedstawicielką drzew, które wydają fioletowe owoce, podobne do tradycyjnej węgierki – są owalne, średniej wielkości w pięknym niebiesko-granatowym kolorze. Najbardziej istotny jest fakt, że roślina jest odporna na mróz, a co najważniejsze, na szarkę, która najczęściej atakuje tego typu gatunki. Jest to doskonała odmiana dla amatorów, ponieważ już po 2-3 latach od posadzenia można cieszyć się plonami, które z roku na rok będą się zwiększać. Podobne właściwości wykazuje śliwa haganta, jednak pomimo soczystych owoców dojrzewających w drugiej połowie września, może być nieco problematyczna w utrzymaniu, ze względu na dużą wrażliwość na szarkę, co może negatywnie odbić się na kondycji drzewa i jakości plonów. Istnieją jeszcze tradycyjne śliwki takie, jak żółte renklody lub węgierki, które mogą kojarzyć się Państwu z beztroskimi chwilami z dzieciństwa. Są to odmiany, które były obecne na długo przed nowoczesnymi kombinacjami, jak śliwko-morela lub śliwa japońska, które stały się powszechne nieco później.

Jak pielęgnować śliwy haganta, presentai pozostałe?

Podobnie jak większość typowych dla Polski drzew owocowych, śliwki nie mają specjalnie wygórowanych wymagań. Wystarczy im łagodny, raczej ciepły klimat, a rodzaj i jakość podłoża nie stanowią dla nich większego problemu. Dlatego też tak chętnie sadzone są przez działkowiczów oraz w przydomowych ogrodach. W przypadku niektórych odmian np. śliwy presenta lub haganta warto zadbać o odpowiednie przycinanie o właściwej porze roku. Służy to najczęściej temu, by przywrócić równowagę między częścią naziemną a korzeniami. Jeśli jednak nie mają Państwo doświadczenia w podcinaniu, wystarczy jedynie skracać gałąź przewodzącą oraz te, które „wystrzeliły” ponad pozostałe, by stopniowo doprowadzić do zagęszczenia korony. Można również zastosować metodę, która polega na niskim przycięciu śliwy od razu po posadzeniu tak, by zwiększała swoją objętość na jak najmniejszej wysokości. Wówczas, muszą się Państwo liczyć z tym, że drzewo nie wytworzy korony, ale przybierze postać krzewu. Z pewnością ułatwi to zbiór dojrzałych owoców.