• Kategorie
  • Szukaj
  • Róże szczepione na pniu

Właściciele ogrodów lub tarasów szukają zazwyczaj ciekawych roślin, które jednocześnie nie są zbyt skomplikowane w uprawie. Jeśli należą Państwo do tej grupy osób, warto zainteresować się różami szczepionymi na pniu. Sprawdzają się zarówno jako element rabaty, jak i samodzielna kwiatowa dekoracja, ale także w uprawie pojemnikowej na balkonie. Różane drzewka wyglądają zjawiskowo, kiedy posadzone są „w ciągu”, np. wzdłuż parkowej alei czy ogrodowej ścieżki. Róża sztamowa, bo tak też określany jest rodzaj tych pięknych kwiatów, powstaje w wyniku przeszczepienia pąka odmiany szlachetnej na pień podkładki – najczęściej róży dzikiej. Wysokości, jakie osiągają takie drzewka, mieszczą się zazwyczaj w zakresie od 100 cm do 150 cm. Zbiór kwiatostanów na szczycie pnia może być w uformowany w kształt kuli, ale naprawdę wyjątkowy efekt uzyskają Państwo, pozwalając pędom opadać kaskadowo – róże szczepione wyglądają wówczas absolutnie zjawiskowo, a ogród lub balkon nabiera zupełnie innego charakteru.

Jakie wymagania mają róże szczepione?

Jeśli Państwa balkon ma południową ekspozycję lub gdy w brakuje pomysłu, co posadzić w zacisznym miejscu w ogrodzie, gdzie dociera sporo promieni słonecznych, róże szczepione na pniu będą najlepszym wyborem. By dobrze rosły i prezentowały się zjawiskowo, warto poznać kilka wskazówek w kwestii ich uprawy. Drzewkom piennym warto zapewnić podłoże o charakterze piaszczysto-gliniastym, najlepiej lekko kwaśne, lecz takie o odczynie obojętnym również będzie w porządku. Jeśli w Państwa ogrodzie jest raczej słaba gleba, wówczas trzeba pomyśleć o regularnym nawożeniu. Najlepiej wybrać mineralny nawóz przeznaczony do róż szczepionych, który rozcieńcza się wodą i podlewa co dwa tygodnie. Rośliny te nie lubią bardzo mokrej ziemi, więc warto utrzymywać ją jedynie wilgotną oraz unikać moczenia liści, ponieważ mogą się na nich pojawić nieestetyczne plamy.

Jak pielęgnować róże szczepione na pniu?

Ze względu na to, że odmiany pienne są dość podatne na złamania, np. w wyniku silnych podmuchów wiatru, warto, by zadbali Państwo o odpowiednią podporę. W tej roli świetnie sprawdzi się zwykły drewniany palik. Trzeba również pamiętać o regularnych opryskach, ponieważ róże szczepione są podatne na działanie szkodników, szczególnie mszyc. By rośliny prezentowały się z roku na rok coraz lepiej, nie można dopuścić do ich przemarznięcia. Konieczne jest dokładne przygotowanie ich na zimę i zabezpieczenie przed mrozem. Na pewno będzie Państwu zależało na uformowaniu idealnie kształtnej kuli, dlatego trzeba pamiętać o regularnym przycinaniu. Tę czynność wykonuje się co roku, skracając wszystkie pędy, pozostawiając od 2 do 4 oczek na każdym z nich. Zwisające odmianyróż szczepionych na pniu przycina się wyłącznie w celu prześwietlenia ich korony i usunięcia chorych lub słabych pędów, które nie wpływają korzystnie na ogólny wygląd rośliny. Dzięki zastosowaniu tych czynności możecie być Państwo pewni, że będziecie długo cieszyć się urokiem i feerią barw tych niezwykłych kwiatów.