• Kategorie
  • Szukaj
  • Lilaki Bzy

To jedne z najchętniej sadzonych w Polsce krzewów ozdobnych. Ich walory leżą nie tylko w urokliwych kolorach, takich jak biel, róż i głęboki fiolet (są też odmiany dwukolorowe), ale i pięknym zapachu, jaki roztaczają w porze kwitnienia. Lilaki, jak na przykład Znamya Lenina, dorastają do 6-7 metrów wysokości i około 5 metrów szerokości. Kwiaty zebrane w wiechy osiągają średnio długość 25 cm, choć w niektórych odmianach dorastają nawet do 30 cm!

W Polsce jest wiele odmian bzów, zarówno szlachetnych, jak i dzikich. Poszczególne z nich różnią się zarówno wysokością, szerokością, jak i wielkością czy barwą kwiatów. Do najpopularniejszych w ostatnim czasie należą okazy dwukolorowe, np. biało-fioletowe. Lilaki kwitną zazwyczaj od maja do lipca.

Jeśli chcesz posadzić bez w swoim ogrodzie – skorzystaj z naszej oferty. Znajdziesz tu wiele ciekawych odmian, które pięknie wyglądają zarówno jako solitery, jak i krzewy rosnące w grupie lub formujące cały żywopłot.

Znamya Lenina i inne odmiany bzów

Jednym z najchętniej wybieranych jest Lilak Zwisłokwiatowy zwisający, niezwykle pachnący bez. Charakteryzuje się gęstą, zaokrągloną koroną. Pędy rosną w górę na 4 metry i mają szarobrązową barwę. Obrastają je ciemnozielone na wierzchu i szarozielone pod spodem liście o jajowatym kształcie, nieco wydłużone. Kwiaty mają purpurowo-fioletowy odcień z białawymi akcentami wewnątrz. W porze kwitnienia, przypadającej na koniec maja i połowę czerwca wydzielają mocny, przyjemny zapach.

Jeśli wolisz bardziej okazałe kwiaty, Lilak Znamya Lenina zdecydowanie przypadnie Ci do gustu. Krzew w tej odmianie rośnie na 5 metrów w górę i charakteryzuje się wzniesionym pokrojem. Kwitnąc, wypuszcza duże, fioletowe kiście, sięgające długością nawet 30 cm. Pojawiają się one w maju, dając znać o swojej obecności miłą i intensywną wonią.

Podobnym do lilaka Znamya Lenina jest Bez Edward Harding, rosnący na około 4 metry w górę i charakteryzujący się wzniesionym przekrojem. Duże kwiaty mają intensywne kolory czerwieni i purpury. Również pojawiają się w maju.

Lilaki – piękne i mało wymagające

Bzy mają jeszcze jedną, ważną zaletę – są mało wymagające. Zdziczałe i półogrodowe odmiany nie potrzebują większej pielęgnacji i wyrastają nawet na mniej żyznych glebach. W przypadku szlachetnych konieczna jest żyzna gleba o odczynie lekko zasadowym albo obojętnym.

Wszystkie lilaki, w tym Znamya Lenina, doskonale radzą sobie w warunkach suszy i świetnie znoszą bardzo niskie temperatury. Mimo że przetrwają nawet większe mrozy, to lubią ciepło, dlatego warto je sadzić na nasłonecznionych stanowiskach. W cieniu również wyrastają, jednak promienie słoneczne gwarantują, że bujnie obrodzą kwiatami i będą bardziej wonne.

Bzy nie potrzebują specjalnego cięcia. W ich przypadku najważniejsze jest usuwanie odrostów korzeniowych, a także cięcie przekwitniętych kwiatostanów. Tym samym nie sprawiają większego problemu w uprawie.

Jeśli więc interesują Cię lilaki, sprawdź odmiany dostępne w naszym sklepie. Gwarantujemy, że zarówno Znamya Lenina, jak i wszystkie pozostałe bzy staną się efektowną ozdobą małego lub dużego ogrodu.