• Katalpa szczepiona na pniu Surmia Bignoniowa 'Nana'

Symbol: 141944

Katalpa szczepiona na pniu Surmia Bignoniowa 'Nana' o wielkości 120-170 cm

160.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 125 dni
Dostępność Mało
Waga 0.15 kg

Zamówienie telefoniczne: 507016333

Zostaw telefon

Miłośnicy egzotycznych roślin, którzy jednocześnie poszukują mało wymagających okazów, z pewnością zakochają się w drzewku, jakim jest katalpa Surmia Bignoniowa „Nana”. To karłowata odmiana surmii, najmniejsza ze wszystkich dostępnych, którą szczepi się na pniu na takiej wysokości, by ostatecznie wzrost rośliny nie przekraczał 2 metrów. Jednocześnie tworzy ona rozłożystą, półkolistą koronę, przypominającą kształtem parasol, który można modyfikować. Drzewko jest zgrabne i znakomicie wpisuje się w aranżację małych i dużych ogrodów. Świetnie prezentuje się samotnie na trawniku, jak i w towarzystwie bylin, zapewniając im lekki cień. Najbardziej charakterystyczne są jej duże, sercowate liście o jasnozielonej czy nawet żółtej barwie. Rosną one gęsto, zapewniając unikatowy efekt. Korona rozrasta się także wszerz, osiągając szerokość do nawet 2-3 metrów. Listki pojawiają się w drugiej połowie maja i swoim efektownym wyglądem rekompensują fakt, że w tej odmianie katalpa nie kwitnie.

Jak wygląda uprawa katalpy?

„Nana” najlepiej rośnie, jeśli ma dostęp do Słońca, ale w półcieniu również dobrze sobie poradzi. Nie lubi za to mocnych wiatrów, więc powinna znaleźć się w miejscu osłoniętym. Zdecydowanie preferuje żyzne gleby, przepuszczalne i wilgotne. Odczyn powinien być obojętny lub lekko kwaśny. Szczepione na pniu młode drzewka wymagają regularnego podlewania, by ziemia otaczająca korzenie nie przesychała. Kiedy zaś roślina zaadaptuje się, dobrze sobie radzi nawet przy przedłużającej się suszy.

Tuż po posadzeniu warto przy pniu katalpy wbić pionowo palik i przywiązać ją do niego, by odpowiednio poprowadzić jej wzrost. Z czasem drzewo wzmocni się i zabieg ten nie będzie już konieczny. Mimo że to roślina tropikalna, to bardzo dobrze radzi sobie z mrozami (wytrzymuje temperatury nawet do -30 stopni Celsjusza). Jednak młode roślinki warto okrywać słomą na zimę, dzięki czemu zyska się pewność, że nie przemarzną. Szczepiona na pniu katalpa dobrze znosi też cięcia – można je przycinać dla uzyskania pożądanego kształtu korony, jak i usuwać suche pędy.

Należy natomiast pamiętać o grabieniu liści, gdyż po opadnięciu mogą stać się siedliskiem pasożytów.

W naszym sklepie sprzedajemy w doniczkach sadzonki o wysokości od 150 do 170 cm.

Odmiana ta jest najmniejszą z wszystkich odmian katalp, ma rozłożyste liście i jej korona jest prawie kulista. 

Jest to drzewko szczepione na pniu. Liście ma żółte i duże, owalnie wydłużone. 

 Docelowa wysokość jaką osiąga to 2-3 m. Jest mrozoodporna, wytrzymuje -30 stop. C.

Przed zimą dokładnie grabimy opadłe liście katalpy bo tam jest skupisko zarodników chorób i "przechowalnia" wielu szkodników.

Wymagania: gleba żyzna, odczyn obojętny, umiarkowana wilgotność; stanowisko słoneczne/cieniste

Zdjęcie poglądowe drzewa Sprzedawana w doniczkach o wielkości 120-170 cm wysokości.

 

 

ODSTRASZA KOMARY

Podpis
E-mail
Zadaj pytanie