• Kategorie
  • Szukaj
  • Kalie

W Polsce coraz chętniej uprawiamy kwiaty pochodzące z regionów tropikalnych. Ocieplający się klimat sprzyja hodowaniu różnych roślin. Wśród nich znalazły się też kalie cantedeskie, których cebulki możesz zamówić w naszym sklepie. Wywodzące się ze środkowo-południowej Afryki rośliny z rodziny obrazkowatych zachwycają swoim unikalnym wyglądem. Pięknie prezentują się zarówno w donicach, jak i posadzone na nasłonecznionym, najlepiej podmokłym gruncie. Ze względu na swoje upodobanie do wilgotnej gleby, znakomicie rosną i kwitną w pobliżu oczek wodnych, stając się jednocześnie ich oryginalną ozdobą.

Ta wieloletnia i jednopienna (czyli charakteryzująca się występowaniem na jednym okazie męskich i żeńskich kwiatów) roślina dostępna jest obecnie w różnych wybarwieniach. W sklepie Garden Forever kupisz je m.in. w kolorach żółci, czerwieni, fioletu, bieli oraz czerni. Kalie tworzą kępy i skupiska, dzięki czemu stają się wyjątkowo piękną ozdobą. Wyraźnie zaznaczają też swoją obecność w ogrodzie, gdyż łodygi dorastają do nawet 80 cm wysokości.

Charakterystyka kalii

Posadzona kalia tworzy grube łodygi spichrzowe, znajdujące się pod ziemią. Z bulw tych wyrastają zielone łodygi, zdobione przez mięsiste i szeroko strzałkowate liście o ciemniejszym ubarwieniu (często upstrzone dodatkowymi kolorowymi plamkami). Najważniejsza część ozdobna, czyli kwiaty, przyjmują formę spirali, lejkowato zwężającej się ku dołowi. Mają długość od 10 do 25 cm i wybarwiają się w najróżniejszych kolorach. W środku natomiast wyrastają kolbiaste kwiatostany. Kalie, jako rośliny tropikalne, w Polsce zakwitają najczęściej późnym latem, choć niektóre odmiany rozwijają się już od czerwca.

Oprócz tego, że kalie cantedeskie mają piękne kwiaty, to pojawiają się na nich również owoce – odwrotnie jajowate lub kuliste jagody koloru pomarańczowego albo zielonego. W nich zaś znajduje się od dwóch do pięciu komór, w których ukryte są nasiona.

Uprawa kalii

Aby roślina zakwitła i ozdobiła ogród, trzeba w jej uprawę włożyć nieco wysiłku. Przede wszystkim dlatego, że w czasie kwitnienia, jak i poza sezonem wymaga utrzymania określonych warunków. Kalie, jako kwiaty tropikalne, lubią gleby próchnicze, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Stąd też doskonale przyjmują się w okolicach oczek wodnych, jak i na terenach podmokłych. Najlepiej rosną na stanowiskach z mocnym nasłonecznieniem, ewentualnie półcienistych. Słońca najbardziej potrzebują barwne odmiany cantedeskii. Jednocześnie należy zadbać o to, by kalie były osłonięte od wiatru.

Ich cebulki sadzi się na głębokości około 6 do 10 cm. Idealny okres na posadzenie przypada na miesiące od maja do lipca. Podczas wegetacji wymagają częstego podlewania. Po przekwitnieniu koniecznie trzeba je wykopać i umieścić w doniczce, by przez około 2 miesiące przebywały w widnym, ale chłodnym pomieszczeniu. Ponadto należy je wtedy przesuszyć. Podlewanie wznawia się w styczniu – w tym czasie doniczkę z kalią najlepiej wystawić np. na balkon.

Choć wymagają trochę pracy, kwiaty te odwdzięczają się z nawiązką. Jeśli chcesz kupić cebulki kalii – skorzystaj z naszej. Możesz od razu zamówić komplet 5 różnych odmian, dzięki czemu ozdobisz swój ogród odmiennymi barwami.

Brak produktów do wyświetlenia