• Kategorie
  • Szukaj
  • Jarząb

 

Jarzęby, powszechnie nazywane jarzębinami to grupa roślin – drzew i krzewów, pochodzących z rodziny różowatych. Charakteryzują się niebanalnym wyglądem, a ich urok doceniono już wiele lat temu. Nic dziwnego – zarówno w porze kwitnienia, jak i owocowania gwarantują efektowny wygląd, zdobiąc zielone obszary miasta i prywatne ogrody.

Choć najpowszechniej spotykanym jest jarząb pospolity, nazywany właśnie jarzębiną czerwoną, to do dekoracji ogrodów, jak i zieleni miejskiej wykorzystuje się kilka odmian. Wśród nich można wymienić m.in. jarząb:

   mączny Aria Magnifica,

   jadalny,

   pospolity (w tym także jego odmiany).

W naszym sklepie znajdziesz różne ich rodzaje, znakomicie prezentujących się jako samotne drzewka w większym ogrodzie, jak i w zespole z innymi roślinami na niewielkiej powierzchni. Zastanawiasz się, które z prezentowanych roślin będą najlepsze do Twojego ogrodu czy do parku? Poznaj zatem ich cechy charakterystyczne.

Charakterystyka najpopularniejszych odmian jarzębiny

Najpopularniejsza jest jarzębina czerwona, czyli jarząb pospolity. To niskie drzewko,dorastające do wysokości 15 metrów. Listki są niewielkie, nieparzysto pierzaste. Okres kwitnienia trwa od maja do czerwca – pąki wypuszczają białe kwiatki. Owoce zebrane w podbaldachy mają czerwoną albo pomarańczową barwę. Pojawiają się i żyją od lipca do października.

Jego odmianę stanowi Fastigiata. Charakteryzuje się wąską, kolumnową koroną sięgającąokoło 8-10 metrów wysokości. Dzięki niewielkim gabarytom świetnie wpisuje się w krajobraz miejski, jak i nadaje się do uprawy w niewielkich ogródkach. Kolejny, warty uwagi wariant jarzębiny to jarząb Pendula. Jest znacznie niższy od swoich „krewniaków” i osiąga najczęściej wysokość do około 1,5 metra. Zwisająca forma sprawia, że doskonale spisze się jako soliter, stając się efektownym punktem ozdobnym w ogrodzie.

W Polsce sporą popularnością cieszy się też jarząb mączny, rosnący na wysokość od około 3 do 15 metrów. Ma tendencję do wytwarzania wielu pni. Jego listki przyjmują jajowaty kształt. Drzewko wypuszcza białe kwiatki w maju i utrzymują się one do czerwca. Owoce mają żółtoczerwony kolor.

Jarzębina – roślina (nie)pospolita

Jarzęby rosną dziko w całym kraju. Równie chętnie zaprasza się je do miejskich plenerów, jak i ogrodów. Zarówno jarzębina Pendula, jarząb mączny, jak i Fastigiata staną się efektowną dekoracją każdego podwórka. Rośliny te wolą stanowiska słoneczne, choć w cieniu również rosną zdrowo, ale rzadziej owocują. Zazwyczaj nie mają specjalnych wymagań glebowych – ich korzenie sięgają głęboko i czerpią z głębi ziemi potrzebne im minerały. Dobrze znoszą mrozy, a także susze, choć przy przedłużającym się braku opadów warto je podlać.

Drzewka te są łatwe w uprawie. Raczej nie wymagają cięcia, choć koronę można przycinać w celu formowania. Należy przy tym pamiętać o dokładnej dezynfekcji narzędzi, gdyż rośliny te podatne są na choroby.

Jarzęby mączne, jarzębiny Pendula i inne odmiany tych drzew i krzewów to znakomity wybór dla osób, pragnących ozdobić ogród mało wymagającą, a przy tym efektowną rośliną.