• Kategorie
  • Szukaj
  • Jabłonie parchoodporne

Parch jabłoni to najbardziej pospolita i jednocześnie najgroźniejsza choroba dotykająca różne jej gatunki. Powodowana jest przez pasożytniczy grzyb Venturia inaequalis. Zagrożenie to zwalczane jest poprzez spryskiwanie drzew środkami grzybobójczymi i prewencyjnymi. Rozwiązanie to nie należy do idealnych, dlatego szukając wymarzonej odmiany dla siebie, do ogrodu lub sadu, warto rozważyć zakup gatunku genetycznie odpornego na parcha. Świetnym przykładem jest parchoodporna jabłoń florina. Florina to jabłoń pochodzenia francuskiego, która wydaje niezwykle smaczne owoce. Pod względem kolorystycznym znacznie odbiegają one od jabłek takich gatunków jak kosztela, antonówka, delikates czy nawet podobny piros. Owoce charakteryzują się średnią wielkością, a ich smak określa się jako delikatny, słodko-kwaśny. Decydując się na zakup jabłoni florina, zyskuje się gwarancję obfitości owocowania. Z czasem może ono mieć miejsce nawet kilka razy na sezon. W związku z tym drzewka te są niezwykle wydajne i dodatkowo cechują się mrozoodpornością.

Florina - jabłoń idealna do posadzenia przy domu

Ten gatunek jabłoni świetnie nadaje się do sadu amatorskiego. Nie wymaga on bowiem zbyt dużej pielęgnacji ani znajomości sadownictwa. Co ważne, florina (oryg. querina) dojrzewa późno - od początku października do grudnia, a przy bardzo łagodnych zimach nawet do pierwszych dni stycznia. Owoce nadają się do spożycia na surowo od razu po zerwaniu, ale najlepiej smakują po kilku tygodniach leżakowania w chłodnym pomieszczeniu. Kruchy, jasnożółty miąższ staje się wtedy nie tylko smaczniejszy, ale jeszcze bardziej pachnący.

Florina lubi glebę żyzną, lekko kwaśną, ale nie jest to jabłoń bardzo wymagająca pod tym względem. Miejsce zasadzenia powinno być przede wszystkim bardzo słoneczne. Ze względu na dużą szybkość dojrzewania jabłoń wyda owoce także na terenach mniej nasłonecznionych, ale będzie ich wówczas mniej. Przy bardzo dobrych warunkach glebowych drzewo dosłownie oblepia się kwiatkami, które wymagają przerzedzenia przed zawiązaniem się owoców, aby roślina nie uschła.

Jabłoń florina - pozostałe informacje

Jaskrawo-czerwony, równomiernie rozłożony rumieniec to cecha charakterystyczna owoców jabłoni florina. Oprócz barwy czerwonej dopuszczalne są niewielkie znamiona zieleni. Aby zagwarantować jak najlepsze jabłka, warto zadbać o ich właściwą pielęgnację. Pod tym względem omawiany gatunek nie będzie stanowił większego wyzwania nawet dla początkujących sadowników lub osób hodujących te drzewka na działce, lub w przydomowym ogrodzie.

Posadzonej roślinie należy regularnie przycinać gałązki o 1/3 ich długości, ponieważ mają tendencję do rośnięcia znacznie szybciej od korzeni. Czynność ta zapewnia równowagę między masą podziemną a naziemną. Oprócz tego w zakresie pielęgnacji jabłoni nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych czynności. W przypadku dłużej występujących okresów bezdeszczowych zalecane jest dodatkowe podlewanie wodą. Florina jest odporna na mrozy do temperatury około -30 stopni Celsjusza. Zapraszamy do składania zamówień na jabłonie w balocie o wysokości 180 cm! Mamy je w konkurencyjnych cenach.